BLIV MEDLEM I DAG - SÅ STØTTER DU FÆLLESSKABET
 
BLIV MEDLEM I DAG
SÅ STØTTER DU FÆLLESSKABET

VIND BILLETTER & TURE TIL ANFIELD HVER MÅNED

 
KLOPP: HAN ER EN MANAGERS DRØM

Calvin Ramsay
 
Foto: Getty Images ©

HER ER ALT DU SKAL VIDE OM CALVIN RAMSAY


Liverpool har købt en ung skotsk højreback, men hvem er han? Og hvad er det han kan give Liverpool? Bliv klogere i denne analyse og præsentation af vores nyindkøb.En ny skotte har fundet vej til Liverpool. Søndag kunne Liverpool præsentere den 18-årige højre back Calvin Ramsay købt i Aberdeen. Den samlede pris for stortalentet menes at være i omegnen af 6,5 mio. pund.

I denne artikel kan du blive lidt klogere på klubbens nyindkøb, der efter alt at dømme skal agere backup for Trent Alexander-Arnold.

OVERBLIK
Navn: Calvin William Ramsay
Født: 31. Juli 2003 i Aberdeen, Skotland
Højde: 177 centimeter
Position: Højre back 
Foretrukne ben: Højre

Tidligere klubber: 
Aberdeen


KARRIEREN KORT

Calvin Ramsay regnes for at være en af fremtidens helt store profiler med skotsk pas. Gennembruddet kom i den netop overståede sæson, hvor han hurtigt blev fast mand og leverede på højt niveau, selvom Aberdeen endte på en skuffende 10. plads blot 6 point fra den forkerte side af nedrykningsstregen.

Ramsays sæson blev bemærket af flere - heriblandt flere Premier League-klubber - som kunne lide hvad de så. Faktisk holdt klubber som Manchester United og Everton øje med den unge skotte. 

Calvin Ramsay
Getty Images © All rights reserved

Også den skotske sportspresse var imponerede af Ramsay, hvilket også resulterede i en kåring af talentet. Således kunne Calvin Ramsay lade sig hylde som årets unge spiller af Scottish Football Writers Association, da sæsonen var slut.

Sæsontotalen lød på 33 kampe i alle turneringer med 9 assists og 1 mål til følge.


SPILLERPROFIL

Lad os starte med de åbenlyse kvaliteter som Calvin Ramsay besidder, der gjorde at Liverpool har været på indkøb i Aberdeen.

Ramsay er en højre back med stærk teknik (med begge ben), godt offensivt overblik og en solid distribution, når det kommer til både indlæg og dødbolde. 

Indlæggene er blandt Ramsays helt store styrker, da de både er varierede og yderst præcise. Det gør ingen forskel for den unge skotte om venstre- eller højrebenet skal i brug. Derudover slår han sine indlæg fra stort set alle positioner. Såkaldt tidlige indlæg i dybden til fremadstormende angribere, knaldhårde indlæg langs jorden tilbage i feltet eller millimeterpræcise leveringer til pandebrasken på en angriber centralt placeret: Ramsay er leveringsdygtig i det hele.

Ingen roser er som bekendt uden torne. Derfor er der selvfølgelig også aspekter i Ramsays spil, der skal forbedres. Her er det især det defensive der halter en smule. 

Calvin er endnu en smule klejn og kan derfor komme til kort mod fysisk stærke modstandere. Dette afholder ham dog ikke fra at være ganske aggressiv ligesom sin landsmand på den anden side af bagkæden. Det er dog helt sikkert at der venter en del timer i videorummet med klubbens defensive trænerstab. 

Ramsay har en fortid som midtbanespiller i sine yngre år. Dette giver ham en klar fordel, når det kommer til blikket for spillet, hvor han især fremhæves for sin kreativitet og evne til at se muligheder i pressede situationer. 

Liverpool har altså ikke købt det færdige produkt, men potentialet er klart til stede. Nu skal han blot tilpasse sig livet i en af verdens største klubber, hvor det ofte er de sidste procenter, der afgør hvordan fremtiden ser ud. 

 

FREMTIDENS TRENT OG FARVEL NECO?

Sammenligningerne står nærmest i kø, men selvom det er oplagt at se Calvin Ramsay som en fremtidens Trent Alexander-Arnold, så er det endnu alt for tidligt at vurdere om potentialet er det samme. Dertil er Alexander-Arnolds niveau simpelthen så højt, at det virker en smule præmaturt at spekulere i

Det er absolut ingen dans på roser at være backup for Trent Alexander-Arnold. Bare spørg Neco Williams, der først fik indfriet potentialet for alvor, da han rykkede på udlån til Fulham i Championship - med stor succes til følge i øvrigt.

Calvin Ramsay
Getty Images © All rights reserved

Noget kunne tyde på at Klopp og den sportslige sektor ikke mener at Williams er den rette til at agere decideret backup for Alexander-Arnold på kort eller længere sigt. Backs i Liverpool er vitale for den offensive gameplan og skal kunne indgå gnidningsfrit i kombinationsspillet. Tiden er simpelthen løbet fra one trick ponies, der kun tordner mod reklamebanden i et overlap.

Ramsays tydelige kvaliteter - som beskrevet i spillerprofilen ovenover - gør også at der er mere idé i at lade Ramsay få pladsen fremfor en Neco Williams, der formentlig aldrig får samme åbenlyse kvaliteter i spillet som Trent Alexander-Arnold. 

 

STEJL LÆRINGSKURVE OG NY DELEORDNING?

Selvom en hel sæson med førsteholdsfodbold i den skotske liga giver hård på brystet, så er det intet i forhold til den stejle læringskurve der ligger foran Calvin Ramsay nu. Tempoet og kravene til fysikken er på en helt anden planet, når det kommer til Premier League. 

Ramsay kan komme til at få en lidt hård start på tilværelsen på Kirkby og Anfield, men én ting er sikker: Klopp ville aldrig godkende købet af Ramsay, hvis han var ét sekund i tvivl om hvorvidt Ramsay ville kunne komme efter det store gap.

På den korte bane kan vi muligvis komme til at se Joe Gomez og Calvin Ramsay deles om rollen som backup for Trent Alexander-Arnold. Det vil i hvert fald ikke være overraskende, da Gomez har en langt mere veludviklet fysik og i den forgangne sæson har løst opgaven på højre flanke over middel. 

Gomez har formentlig øjnene rettet mod den centrale del af bagkæden, hvor han lige nu er stensikkert fjerdevalg, men uden tvivl har ambitioner om mere. Dog er spilletid altafgørende i jagten på en fast plads, så mon ikke at den 25-årige centerback er klar på at aflaste Alexander-Arnold i ny og næ, så Ramsay ikke bliver overbebyrdet fra start

Calvin Ramsay
Getty Images © All rights reserved

 

FÅR TRENT ENDELIG SIT MIDTBANEEVENTYR?

I Liverpool-regi er tre ting sikre som amen i kirken: Døden, skatterne og den evige diskussion om hvorvidt Trent Alexander-Arnold snart skal have lov til at udfolde sit talent på Liverpools centrale midtbane. 

Selvom flere mener at Trent de facto udfylder en form for bred midtbanerolle, når Liverpool er i boldbesiddelse, så har vi endnu til gode at se Alexander-Arnold passe en decideret midtbanetjans med de dertilhørende opgaver. 

Så vil Alexander-Arnold få et midtbaneeventyr? Umiddelbart lader det ikke til at ligge i kortene. I stedet får Liverpool en ny ung fremadstormende skotte, der kan tilbyde nogle af de åbenlyse kvaliteter som vi får fra Alexander-Arnold. 

Måske er det netop i dét lys at vi skal se købet af Ramsay: Liverpool behøver ikke længere gå på kompromis, når Alexander-Arnold skal have en pause. Netop samme løsning fandt Klopp og co. med Tsimikas i venstre side, når Robertsons stænger skulle have en fridag.

For lidt under 7 millioner pund lader det til at Liverpool nu har løst sit åbenlyse backproblem i højre side. Nu er det blot op til Ramsay at gribe muligheden.

 

Velkommen til - og go’ arbejdslyst Calvin!
 

© All rights reserved

KUNNE DU LIDE
INDHOLDET?
BLIV MEDLEM
SÅ KAN VI LAVE
MERE I FREMTIDEN!

VIND BILLETTER & TURE TIL ANFIELD HVER MÅNED
Headline is here and everything

Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer
Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer

Log indSome text some message..