Next
STATS
Transfer Centre 
Gini Wijnaldum roser Jordan Henderson i et interview

GINI: HENDERSON ER FÆNOMENAL

Nyhed

  • Skrevet af Daniel Sichlau
    16 Måned(er) sidenGini Wijnaldum skamroser anfører Jordan Henderson i et interview med klubbens hjemmeside.

Gini Wijnaldum har gang i en fornem sæson, men det har hans kollega på midtbanen, Jordan Henderson, også.

Til klubbens hjemmeside fortæller Wijnaldum om hvor vigtig Henderson er for holdet, både på og udenfor banen.

“Han er en fænomenal spiller, ikke bare som fodboldspiller, men også som kaptajn. Siden jeg kom til Liverpool har jeg lært at kende ham. Han er den bedste kaptajn vi kunne have på det her hold. Den måde han taler med spillerne og hjælper spillerne er den måde du ønsker din kaptajn er på." 

“Han er en virkelig god spiller. Selv når han sidder på bænken eller ikke er involveret i kampen, prøver han at hjælpe holdet. Det er godt at han får den ros han fortjener, for han har spillet en virkelig god sæson indtil videre. Han har spillet gode kampe og scoret vigtige mål." 

“I omklædningsrummet er han også en stor spiller for os på grund af den måde han griber holdet an, taler med holdet og hjælper holdet fremad. Vi har virkelig brug for ham."TAGS   jordan henderson   gini wijnaldum  Flere nyheder
Bliv medlem fra bare 25,- og få en lang række fordele som Liverpool-fan

BLIV MEDLEM