Next
STATS
Transfer Centre 

LIVERPOOL VIL ØGE ANFIELDS KAPACITET TIL OVER 61.000

Nyhed

  • Skrevet af Daniel Sichlau
    8 Måned(er) sidenKlubben har fredag morgen løftet sløret for sine planer for en udvidelse af Anfield.
Liverpool Football Club har fredag morgen fremlagt sit forslag til en udvidelse af Anfield. Helt specifikt drejer det sig om Anfield Road Stand, hvor man vil udvide med cirka 7.000 ekstra siddepladser.

Det offentliggjorde klubben på sin hjemmeside.

Forslaget er en forløber for en række offentlige dialogmøder, hvor lokalbeboere såvel som erhvervsdrivende kan høre nærmere om klubbens idéer og ønsker for en udvidelse. Den nye udvidelse vil, udover normale siddepladser, også have en bar/lounge tilknyttet med det såkaldte 'hospitality'. 

Klubbens første åbne møde, hvor forslaget til udvidelsen præsenteres starter fredag eftermiddag.

Flere pladser end Emirates og Celtic Park

Med en forøgelse af kapaciteten til 61.000 vil Anfield kunne rumme flere tilskuere end både Arsenals stadion Emirates og Celtics stadion Celtic Park. Derudover vil klubben kunne øge sine indtægter på kampdage i en sådan grad, at man på en sæson når forbi £100 millioner pund. Det skriver Liverpool Echo.

Det er klubbens håb at man kan sende en ansøgning om en tilladelse afsted i foråret 2020. 

Udvidelsen forventes at komme til at koste i omegnen af £60 millioner pund.

TAGS   anfield   udvidelse  Flere nyheder
Bliv medlem fra bare 25,- og få en lang række fordele som Liverpool-fan

BLIV MEDLEM