Der er flere ting der står i vejen for at Liverpool skulle hente Bayern Münchens David Alaba.
Det beretter Melissa Reddy.
Først og fremmest er højden et problem for Liverpool, der anser Alaba for at være for lav til positionen som centerback. Alaba er 1.80 meter.
Dernæst er der alderen som også er et problem for klubben. David Alaba fylder 29 til sommer, hvilket ikke gør ham til nogen langvarig investering. Ifølge Reddy er der et 'hard no' fra kilder i klubben, adspurgt om Liverpool kunne finde på at hente en knap 30-årig spiller til positionen som centerback. Målet er angiveligt at hente en spiller der skal erstatte Joël Matip.
David Alabas lønkrav er formentlig også en forhindring. Østrigeren kræver £12 millioner pund - efter skat - hvilket unægteligt ville bryde med Liverpools lønstruktur. På ugentlig basis ville det betyde en lønudgift på over 230.000 pund. Bemærk igen, at det er efter skat.
Reddy fortæller ydermere at man gennem samtaler med David Alaba-lejren sidste sommer blev klogere på hvordan man skulle tilrettelægge buddet til Thiago Alcantara, der stod i nærmest samme situation som Alaba.