LOAN WATCH: HVEM ER KLAR TIL GENNEMBRUD NÆSTE SÆSON?
Mens spillerne i Liverpool kunne lade sig fejre med pokal, guldmedaljer og busparade, havde nogle af deres holdkammerater mere afdæmpende afslutninger på sæsonen 2024/25. Vi taler naturligvis om de udlejede spillere, der nu vender retur til Merseyside for at finde ud af, om fremtiden byder på salg, yderligere udlejning eller muligheden for at slå igennem.
Målmænd
Fabian Mrozek (GK, 21)
IF Brommapojkarna (Allsvenskan): 5 kampe (450 min.), 12 mål lukket ind, 0 clean sheets.
Forest Green Rovers (National League): 11 kampe (990 min.), 13 mål lukket ind, 3 clean sheets.
Den 21-årige målmand blev sidste sommer udlejet til Brommapojkarna. Han startede de første fem kampe, hvorefter han blev henvist til bænken i de efterfølgende 10. Derefter sluttede den svenske sæson i november, hvorfor Mrozek blev lånt ud på ny ved årsskiftet.
Her kom han til Forest Green Rovers i National League, hvor han igen gik direkte ind i startelleveren. Sæsonafslutningen bød dog desværre på en skade, der gjorde, at han måtte se de sidste syv kampe fra sidelinjen.
Polakken underskrev en kontraktforlængelse inden udlejningen i sommer, men har umiddelbart langt til førsteholdet i Liverpool.
Giorgi Mamardashvili (GK, 24)
Valencia CF (LaLiga): 34 kampe (3060 min.), 48 mål lukket ind, 8 clean sheets
Jeg har faktisk glemt at inkludere Mamardashvili i de to andre loan watch, jeg har skrevet. Men han er jo egentlig udlejet fra Liverpool, så han skal selvfølgelig ikke snydes… igen.
Det har været en undervældende sæson for georgieren og Valencia, der slutter tre pladser dårligere end sidste år - nemlig på en 12 plads. Mamardashvili virker også til at have haft et dyk denne sæson, som rent statistisk er hans dårligste sæson, ifølge FBref.com (set bort fra 2021/22-sæsonen, hvor han dog blot spillede 18 kampe).
Hans markedsværdi fra starten til slutningen af sæsonen er også faldet fra 45 millioner euro til 30 millioner euro ifølge Transfermarkt.com. Liverpool gav sidste sommer 30 millioner for georgieren. Dårlig form eller ej. Så har klubben fået en målmand, der ved, hvordan man redder straffespark. Mamardashvili har de seneste to sæsoner reddet fem ud af 13 straffespark.
Er uden tvivl tiltænkt en rolle i førsteholdstruppen med salget af Caoimhin Kelleher til Brentford.
Forsvarsspillere
Owen Beck (LB, 22)
Blackburn Rovers (Championship): 25 kampe (1963 min.), 1 mål, 10 clean sheets, 1 rødt kort.
Owen Beck fik direkte rødt i den bare tredje optræden for Blackburn. Heldigvis for ham gik han direkte ind i startopstillingen, efter han havde afsonet karantænen. Beck var førstevalget på venstrebacken, lige indtil han blev skadet i midten af februar. Han kom tilbage fra skaden, men oplevede desværre et tilbagefald, hvorfor han kun har spillet 13 minutters fodbold i de sidste 15 kampe af Championship.
Han har kontraktudløb næste sommer og ligner ikke en, der er klar til toppen af Premier League.
Luke Chambers (LB, 20)
Wigan Atlethic F.C. (League One): 13 kampe (1077 min.), 1 mål og assist, 8 clean sheets.
Missede kun 45 minutter af ligaens første 10 kampe, før en rygskade holdt ham ude helt indtil marts. Efter tilbagevenden på grønsværen blev det til to kampe mere i ligaen før selv samme rygskade forkortede hans sæson.
Selvom det ikke blev til mange kampe, nåede han alligevel at gøre sig bemærket, især hvis man er fan af lidt Liverpool-nostalgi. Jeg skal ikke kunne sige det, men målet til 4-0 i sejren over Bristol Rovers får mig til at tro, at Chambers idol er ingen ringere end Fabio Aurelio. Men det kan du selv bedømme.
Han forlængede senest sin kontrakt i 2023, og endnu et udlån næste sæson virker sandsynligt.
Rhys Williams (CB, 24)
Morecambe FC (League Two): 38 kampe (3174 min.), 2 mål, 1 rødt kort, 8 clean sheets.
Blev med det samme en fast mand på League Two holdet, og sådan har det været gennem hele sæsonen. Missede desværre de sidste fire kampe med en skade, hvorfor han vendte retur til Liverpool før tid. Morecambe rykkede ud af League Two.
Hans kontrakt udløber næste sommer, og det er kun et spørgsmål om tid, før Rhys Williams er fortid i Liverpool FC og sandsynligvis fortsætter karrieren i de lavere engelske rækker.
Nathaniel Phillips (CB, 28)
Derby County (Championship): 33 kampe (2277 min.), 1 mål, 3 assists, 10 clean sheets.
En anden forsvarsspiller, der nok også snart er fortid i Liverpool, er Nat Phillips – den anden halvdel af kultmidterforsvaret fra 2020/21-sæsonen.
Denne sæson bød på et udlån til Derby i Championship, hvor han for alvor blev fast inventar i startopstillingen i november. 2025 startede desværre lidt kedeligt for Phillips, eftersom forskellige skader betød, at han kun havde spillet fire kampe i det nye år, da foråret kom.
Nat Phillips virkede dog til at komme stærkt ud af skadespausen, og det var lige hvad Derby County havde brug for i kampen om overlevelse i næstbedste række. Holdet havde ikke vundet siden slut-december, da Nat Phillips var tilbage i startopstillingen den 8. marts mod Blackburn - men derfra formåede de at tage 21 point ud 33 mulige.
Phillips blev sågar matchwinner i næstsidste spillerunde i 1-0-sejren over Hull City. Det afgørende mål var med til at sikre, at Derby sluttede ét point over stregen.
Med kontraktudløb om knap en måned har vi med altovervejende sandsynlighed set ham for sidste gang i en Liverpool-trøje. Derbys træner, John Eustace, har udtalt, at han gerne ser Phillips fortsætte hos The Rams.
Calum Scanlon (CB, 20)
Millwall FC (Championship): 4 kampe (169 min.), 1 mål, 1 clean sheet.
Kom ind og fik 11 minutter i sin debut. Derefter sad han ude med skade i ryggen i fire måneder. Efter comebacket blev det til tre kampe og et enkelt mål, før han blev skadet på ny – en skade, der gjorde en tidlig ende på hans sæson.
Forlængede sin kontrakt for et år siden og får sandynligvis muligheden for at tage på udlån igen i næste sæson - denne gang forhåbentlig med bedre held.
Calvin Ramsay (RB, 21)
Wigan Atlethic (League One): 12 kampe (551 min.), 4 clean sheets.
Kilmarnock FC (Scottish Premiership): 8 kampe (128 min.), 4 clean sheets.
Det har ikke været en dans på roser for Calvin Ramsays, siden han skiftede til Liverpool i sommeren 2022. Skader og mislykkede lejeophold ødelagde de første to sæsoner for skotten. Og det har ikke været anderledes denne sæson. Det blev aldrig godt i Wigan, og selvom man så sendte ham på lån i hjemlandet, blev det heller ikke nogen succes der.
Med et par gode udlejninger kunne Ramsay potentielt have overtaget Trents plads nu – eller i hvert fald have været backup til Conor Bradley – men med købet af Frimpong ligner det nok mere sandsynligt endnu en udlejning. Måske endda et salg?
Midtbanespillere
Stefan Bajcetic (CDM, 20)
RB Salzburg (østrigske Bundesliga): 19 kampe (895 min.).
UD Las Palmas (LaLiga): 14 kampe (975 min.), 1 mål.
Jeg tænker egentlig, at alle parter må have været rimelig tilfredse med, at Stefan Bajcetic skulle tørne ud for RB Salzburg. Bajcetic fik lov til at spille under Pep Lijnders, som netop var blevet ansat. RB Salzburg er dominerende i den hjemlige liga og skulle Champions League. Men det var ingenlunde en succes - for hverken RB Salzburg, Pep Lijnders eller Stefan Bajcetic.
Pep Lijnders blev fyret, og Bajcetic fik lidt med spilletid og en bøde for at komme for sent til træning. Men det forlød sig, at Liverpool angiveligt alligevel var tilfredse med Bajcetic' situation i Salzburg. Man så ikke den manglende spilletid som et problem, eftersom han sidste sæson sad ude med en skade.
Alligevel blev udlånet annulleret, og han blev i stedet sendt på lån hos UD Las Palmas i hjemlandet Spanien. Det var lige før, det ophold sluttede, før det rigtig kom i gang, da han i sin blot anden kamp måtte skiftes ud med en skade.
Skaden var dog heldigvis ikke mere seriøs, end at han allerede kunne score sit første mål for klubben kampen efter. Og også han fik, ligesom Luke Chambers, lyst til at prøve kræfter med at genskabe et ikonisk Liverpool mål – nemlig landsmanden Thiago Alcântaras mål mod FC Porto.
Personligt fik Stefan Bajcetic en masse minutter i benene hos Las Palmas, men klubben rykkede i sidste ende ud af den bedste spanske fodboldrække. Med tanke på hvor lidt der er roteret på den centrale midtbane, og hvad det kostede mod slutningen af sæsonen, kunne man snildt forestille sig stortalentet få muligheden for at gøre sig gældende i næste sæson.
Dominic Corness (CDM, 22)
Gillingham FC (League Two): 6 kampe (289 min.).
Dom Corness blev udlejet i vinterens transfervindue. Han fik spilletid i de første fire kampe, men derfra skulle der spilles 13 kampe, før han igen i andensidste spillerunde fik spilletid. Han startede inde i sæsonens sidste kamp, hvor han fik cirka en times spilletid. Det var den eneste sejr, Corness fik med Gillingham i sine seks kampe for klubben.
Har næppe en fremtid på førsteholdet i Liverpool FC.
Luca Stephenson (RM, 21)
Dundee United (Scottish Premiership): 34 kampe (2675 min.), 3 mål, 2 assists.
Kom flyvende fra start ved at score i sin debut. I de efterfølgende ni kampe i ligaen blev det til yderligere to mål samt to assists. I de efterfølgende 21 kampe af den regulære sæson blev det dog hverken til flere mål eller assists for Luca Stephenson.
En skade betød desværre, at han måtte se de fem kampe i mesterskabsspillet fra tribunen. Trods det har det stadig været en forrygende sæson for den unge midtbanespiller, der har medvirket i alle Dundees kampe, hvor han har været til rådighed.
Han har om nogen aktie i, at det oprykkede Dundee-mandskab sluttede på en flot fjerdeplads, og han blev kåret til årets unge spiller i klubben. Endnu et udlån virker mest sandsynligt, hvis Liverpool da ikke vil sælge, mens hans aktie er høj.
Angribere
Jayden Danns (ST, 19)
Sunderland A.F.C. (Championship): 0 kampe.
Der er desværre ikke det store at berette om for Jayden Danns' vedkommende. Han nåede lige at blive udlejet, inden han så pådrog sig en skade, som har holdt ham ude lige siden, og han kom derfor aldrig i aktion for den nordengelske klub, der alligevel formåede at sikre sig oprykning til Premier League.
Det kunne have været meget interessant at se, hvad Danns havde kunne byde ind med på det niveau. Han får sandsynligvis chancen igen på et nyt udlån i næste sæson.
Kaide Gordon (RW, 20)
Norwich City (Championship): 10 kampe (177 min.), 1 mål.
Portsmouth FC (Championship): 5 kampe (150 min.).
Kaide Gordons sæson minder på mange måder om Calvin Ramsays. Første udlejning var ikke nogen succes. Et tilbagekald og ny udlejning ved årsskiftet gjorde det ikke bedre. Og med optrædener i 15 Championship kampe, ét mål, og hvor kun tre af kampene udmøntede sig i sejr, er det en sæson lige til glemmebogen for Liverpools yngste målscorer nogensinde i FA Cuppen.
Et nyt udlån virker sandsynligt.
Ben Doak (RW, 19)
Middlesbrough FC (Championship): 24 kampe (1789 min.), 3 mål, 7 assists.
Måske den største succeshistorie blandt Liverpools udlejede spillere. 10 målinvolveringer i 24 championship kampe som højrekant og bare 19 år må siges at være mere end tilfredsstillende. Desværre som mange af de andre Liverpool udlejninger måtte Ben Doak også se sin sæson ødelagt af en skade i baglåret.
Selvom han med skaden missede sæsonens sidste 16 kampe, kan udlejningen alligevel betragtes som en succes. Tilbage i november blev han kåret til månedens unge spiller i Championship, og han var fast inventar på Middlesbrough-holdet, der lå nr. 6 inden skotten blev skadet, og sluttede som nummer 10 i Championship.
Det forlyder, at det flotte udlån har skabt seriøs interesse i Ben Doak fra blandt andre lokalrivalerne fra Everton. Han er ung, talentet er stort, og markedsværdien er høj, så alt kan i princippet ske.
Lewis Koumas (LW, 19)
Stoke City (Championship): 49 kampe (2861 min.), 6 mål, 3 assists.
Ikke helt på samme niveau som Ben Doak på modsatte fløj, men stadig en godkendt sæson af unge Lewis Koumas. Har bidraget med målinvolveringer i Championship, FA Cup og EFL Cup. Hen mod slutningen af sæsonen blev det lidt sparsomt med spilletid, men har alligevel kun misset tre kampe i løbet af sæsonen.
Endnu et udlån virker sandsynligt.
INDHOLDET?
BLIV MEDLEM
MERE I FREMTIDEN!