BLIV MEDLEM I DAG - SÅ STØTTER DU FÆLLESSKABET
 
KLOPP TAKKER NEJ TIL ENGLAND-JOBBET

Arne Slot tager afsked med Feyenoords hjemmebane
 
Foto: Getty Images ©

NYE TIDER PÅ ANFIELD


Arne Slot er tiltrådt midt i en slutrunde-sommer, og derfor går der nok en rum tid, før vi hører manden udtale sine første ord som Liverpool-træner. Bag kulissen arbejdes der dog utvivlsomt på højtryk med at forberede hollænderens første transfervindue.Arne Slot er tiltrådt som Head Coach for Liverpool. Det er gået meget stille forbi. Der har ikke været noget pressemøde, og han har heller ikke givet interview med nogen af klubbens kanaler.

James Pearce fra The Athletic meldte i sidste uge, at Liverpool sandsynligvis først holder pressekonference med Arne Slot i forbindelse med pre-season i juli. Generelt er der meget stille i og omkring Liverpool. Den eneste larm på Anfield bliver leveret af tre Taylor Swift-koncerter i denne uge. Der er gået ferie og EM i den.

Og det er på sin vis tiltrængt. Fordi der er sket rigtig meget både på og uden for banen, siden Jürgen Klopp meldte sin afgang i slutningen af januar. Klubbens ledelse var dog allerede i november blevet orienteret om tyskerens beslutning. Og meget skal endnu nå at lande.

Sammen med Jürgen Klopp stopper en stor håndfuld nøglepersoner i staben. Det er nye tider på Anfield. Klubbens ledelse har siden november 2023 arbejdet på en ny masterplan for klubben.

Ejerkredsen må meget hurtigt have konkluderet at man ikke kunne erstatte Jürgen Klopps rolle i klubben 1:1. Hans rolle skulle deles ud over flere personer. Det er den helt rigtige vej at gå, hvis man spørger mig.

Man aner et opgør med den tilgang, der blev styrende i klubben fra sommeren 2022, hvor Jürgen Klopps position i klubben blev markant styrket med Michael Edwards' afgang som sportsdirektør.

Nu er Michael Edwards tilbage i klubben som den stærke mand. Det er Edwards som sætter det nye hold, definerer strategien og transferpolitikken. Det er værd at bemærke, at Arne Slot er ansat som Head Coach og ikke manager.

Der er stor forskel i rollerne og det ledelsesrum som følger med. Der er sat et stort hold omkring Arne Slot, der i højere grad skal gøre den daglige træning og kampene til hans hovedopgaver, mens mange af de opgaver, Jürgen Klopp fik raget til sig i Liverpool, skal overlades til andre.

Michael Edwards er ansat i FSG som 'CEO of football'. Selvom ansættelsen ikke er direkte i Liverpool FC, så skal man ikke undervurdere hans position i klubben. Jeg er slet ikke i tvivl om, at alle større strategiske beslutninger i Liverpool FC er forbi hans bord.

Michael Edwards har sandsynligvis en finger med i spillet i ansættelsen af en anden gammel kending, nemlig Julian Ward der er ansat i FSG som 'technical director'. Han afløste i sin tid Michael Edwards som sportsdirektør, men tog sin afsked efter få måneder i jobbet. Det var på det tidspunkt, Jürgen Klopps managerrolle fik større indflydelse på strategiske beslutninger i klubben.

Arne Slot refererer i dagligdagen til Richard Hughes, som er klubbens nye sportsdirektør. Richard Hughes er ansvarlig for transfers i Liverpool - både afgang og tilgange. Han er flankeret af dygtige folk som 'director of research' Will Spearman, 'head of recruitment' Barry Hunter og chefspejder Dave Fallows.

De har alle været involveret i rekrutteringen af Arne Slot. De er også ansvarlig for ansættelsen af afløsere for nogle af de trænere, som har valgt at stoppe denne sommer, herunder de assistenter som Arne Slot tager med fra Holland.

Vi vil sandsynligvis se en ændret tilgang på tranfersmarkedet, hvor der - ligesom sidst Micahel Edwards var en nøglefigur i transferstrategien - kun i særtilfælde vil blive spenderet store summer på spillere, hvis behovet er stort nok, og man er helt sikre på, at spilleren har den rigtige profil, personlighed og den understøttende data er på plads. Købet af Virgil van Dijk er skoleeksemplet.

Jeg er til gengæld ikke sikker på, at Liverpool ville have sprængt banken for at hente Darwin Nunez, hvis Michael Edwards havde haft noget at skulle have sagt. Det var efter alt at dømme Jürgen Klopp, som trumfede den transfer igennem - bl.a. baseret på hvad han så Darwin Nunez præstere for Benfica mod Liverpool i Champions League.

Så hvad kan vi forvente af sommerens transfervindue?

Der kommer nok til at være en vis aktivitet. Der er der som regel i kølvandet på ansættelsen af både en ny træner og en ny sportslig ledelse. Men vi er nok mere i kategorien for 'value for money', end vi er på jagt efter allerede etablerede stjerner.

Spillere, som ikke er på radaren hos vores nærmeste konkurrenter, men som har en profil, der tjekker boksene af, når det kommer til spillestil, potentiale og understøttende data. Og så skal man ikke nødvendigvis tage radiotavshed som et dårligt tegn. I sommeren 2018 blev Fabinho hentet til klubben, uden nogen journalister havde fået nys om historien. Det var en rigtig Michael Edwards-transfer.

Det er ikke kun uden for banen, at der sker ændringer. Arne Slot kommer også med en lidt anden spillestil end Jürgen Klopp. Også det kan gøre det nødvendigt for Liverpool at gå på transfermarkedet for at finde nøglesignings, der skal gøre en ny spillestil mulig.

Der florerer ikke rigtig nogen meget seriøse transferrygter fra de normalt mest velinformerede journalister med gode kilder i klubben. Joël Matip efterlader et naturligt hul i centerforsvaret, hvor der skal hentes en erstatning ind. Thiago forlader også klubben, som dog er noget stærkere besat på den centrale midtbane.

Arne Slot startede officielt for godt en uge siden. Han har helt sikkert en ønskeseddel med til Richard Hughes, ligesom han helt sikkert spændt venter på, at spillerne møder ind på træningsbanen, så han ved selvsyn kan få syn for sagn for truppens kompetencer.

Uanset hvad skal vi nok på den anden side af EM, før der - i hvert fald officielt - sker noget på transferfronten i Liverpool.

KUNNE DU LIDE
INDHOLDET?
BLIV MEDLEM
SÅ KAN VI LAVE
MERE I FREMTIDEN!

SPAR PÅ LIVERPOOL FODBOLDSKOLE
Headline is here and everything

Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer
Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer

Log indSome text some message..