BLIV MEDLEM I DAG - SÅ STØTTER DU FÆLLESSKABET
 
KOPCAST EXTRA: LIVERPOOL FYRER ARNE SL...

Virgil van Dijk
 
Foto: Getty Images ©

VAN DIJK ER TILBAGE - OG DET ER GODE NYHEDER FOR LIVERPOOL


Efter en karrieretruende knæskade i 2021 har Virgil van Dijk haft svært ved at genfinde det niveau, som gjorde ham til verdens bedste forsvarsspiller. Der var tvivl om han nogensinde ville nå dertil igen, men meget tyder nu på, at han er godt på vej.



Jeg havde fornøjelsen af at være på Anfield forrige weekend for at se Liverpool mod Nottingham Forest. Vi havde pladser nede i hjørnet, hvilket ikke gav det mest optimale udsyn, men til gengæld stod vi lige ud foran Virgil van Dijk i første halvleg.

Allerede da han løb ind på banen inden kampstart og lavede sit efterhånden obligatoriske hop, hvor han spinner rundt i luften, kunne man se, at det er en mand, der er tilbage i fysisk topform. Der var så meget kraft i det spring, at han havde en hang-time, de fleste NBA spillere kun drømmer om. For mig var det samtidig et varsel om, at Virgil er ved at ramme samme niveau, som da han var allerbedst inden sin knæskade.

Denne fornemmelse blev kun bekræftet, som halvlegen skred frem. Han vandt alle sine dueller i luften og dominerede fuldkommen deres angribere. Forest prøvede et par gange at slå lange bolde ned i bagrummet, men de havde ikke en chance, for Virgil åd dem ganske enkelt med sin fysisk og hurtighed.

Virgil van Dijk

Til sidst opgav angriberne ganske enkelt de direkte dueller, og Liverpools anfører udstrålede igen den dér aura af uovervindelighed, som gjorde ham til den bedste forsvarsspiller i verden.

På stadion til kampen var også Redmen Familys egen Clark James. Vi bevægede os ud i en længere diskussion om, hvor tæt Van Dijk er på det absolutte topniveau. Ifølge Clark var han på 90 procent. Jeg mente og mener, vi er tættere på 95 procent. Og både efterfølgende præstationer og statistikker bestykrer mig i, at vi vitterligt har en forsvarsstyrmand tilbage meget nær sit bedste niveau inden skaden.

Statistikken taler sit tydelige sprog

Virgil er den eneste forsvarsspiller i denne sæsons Premier League, som endnu ikke er blevet driblet forbi, og han har lavet 0 fejl, der har ledt til en chance for modstanderne. Han har vundet 51 ud af 62 luftdueller. Dermed har han hævet gennemsnittet til 82 procent vundne hovedstødsdueller fra 74 procent sidste sæson.

Når det kommer til tacklinger, er han på 100 procent. 13 ud af 13. Seneste sæson vandt han syv ud af ti. I de 10 kampe, Van Dijk har spillet denne sæson, har kan lavet 14 interceptions og 13 blokeringer. I hele sidste sæson lavede han 31 interceptions og 16 blokeringer i 32 kampe. Det vil sige at han er gået fra 0,96 til 1,4 interceptions og fra 0,5 til 1,3 blokeringer pr. kamp.

Dermed har han på alle ovennævnte parametre forbedret sig - og endda markant på flere. Det skal nævnes, at han også vandt 100 % af sine tacklinger i 18/19 sæsonen (38 ud af 38), og derudover havde en vanvittig stime med på 64 kampe i træk uden at blive driblet forbi fra 2018 til 2020. Men underbygger min påstand, om at han nærmer sig tidligere tiders niveau. 

I stærk kontrast til dette, er det de seneste tre sæsoner 23 gange, lykkes en modstander at drible forbi hollænderen i 89 forsøg.

Virgil van Dijk

En andet facet af Van Dijks spil, som jeg også synes er kommet tilbage, er hans suveræne afleveringsspil. Han laver utroligt få fejlafleveringer og er samtidig begyndt igen at slå sine lange signaturskift, der rammer helt ned i frimærket. De få fejl, han laver, er samtidig ofte netop på de lange skift eller på modstanderens banehalvdel, hvor det sjældent sætter holdet under pres.

I alt har Virgil gennemført 587 ud af 631 afleveringer, hvilket giver et imponerende snit på 93 procent. Han har samtidig lavet 6 key passes, 2 assist og har en xA på 2,66. Til sammenligning lavede han 7 key passes og 1 assist i hele sidste sæson. Så her er sket en klar progression, og hvis han holder det nuværende snit, vil det være det bedste, han hidtil har opnået i sin Liverpool-karriere.

Der, hvor der stadig er plads til forbedring, er i forhold til afslutninger og slutprodukt. VvD har haft 10 afslutninger, hvoraf 8 var i feltet, men har endnu ikke scoret. Det burde dog kun være et spørgsmål om tid, for han kommer i de rette positioner, men har blot manglet skarpheden.

Forsvaret vinder titler

Liverpool har indtil videre lukket 8 mål ind, i de 10 kampe Virgil har spillet. Det giver et snit på 0,86 pr. kamp, og det er stort set identisk med 19/20 sæsonen (0,87). Det endte som bekendt med det første mesterskab i 30 år.  I sidste sæson var tallet på 1,11. Det gør en stor forskel, da det kun er sket én gang de sidste 20 år, at et hold er blevet mestre og samtidig har lukket mere end et mål ind pr. kamp.

Læg dertil, at Liverpool startede sæsonen med at komme bagud i stort set alle opgør, men nu er begyndt at holde rent bur, hvilket kunne tyde på at tallet bliver endnu lavere, som sæsonen skrider frem. Særligt nu hvor midtbanen i højere grad er spillet sammen, og offensiven sprudler. Det giver grobund for optimisme, og fortæller mig at Liverpool faktisk har en reel mulighed for at spille med, hvor det er rigtig sjovt.

Virgil van Dijk

Statistisk set er det på flere parametre lidt overraskende, det bedste VvD hidtil har præsteret i Liverpool trøjen. Derudover er Virgil den spiller i Premier League, der både har vundet flest tacklinger og flest dueller i luften, og er ranked øverst på stasnørderne fra Squawkas liste over centrale forsvarspillere. Det fortæller en historie om en spiller, der i høj grad har genfundet topformen.

Når jeg ser ham på banen, synes jeg dog ved 'the eye test' at kunne konkludere, at han stadig mangler de sidste 5 procent for at være helt på samme niveau, som den spiller der var otte stemmer fra at vinde Balon d´Or i 2019. Men jeg kan med hånden på hjertet også sige, at jeg aldrig har set en bedre forsvarsspiller i mine mere end 40 år på denne klode.

Bevares, der er spillere, som over en årrække har præsteret bedre, men ingen har ramt samme topniveau som Virgil gjorde, da han var allerbedst - og en Virgil van Dijk på 95%, er stadig blandt de absolut bedste i verden. Det er gode nyheder for os fans. For når Virgil er bedst, så vinder Liverpool titler.

YNWA





KUNNE DU LIDE
INDHOLDET?
BLIV MEDLEM
SÅ KAN VI LAVE
MERE I FREMTIDEN!

VIND LIVERPOOL-BILLETTER - HVER MÅNED!




Headline is here and everything

Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer
Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer Hej med jer

Log ind



Some text some message..